Skip to content

72 Rutgers AveTrenton, NJ 08619

Built 1967

Last Sale Price
$218,500
Last Sale Date
Jul 23, 2013

Property Information

Block1501
Lot92
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
30%
Improvement Value:$138,100
70%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,939+6.7%
2024$6,504+1.2%
2023$6,425-6.3%
2022$6,858+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$218,500

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 6177, Page 878Recorded8/29/2013

Property Built

Built

Year Built: 1967