Skip to content

300 Basin RdTrenton, NJ 08619

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block1505
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage22.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$686,900
65%
Improvement Value:$377,900
35%
Total Assessment$1,064,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,524+6.7%
2024$35,170+35.1%
2023$26,035+1.9%
2022$25,557+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967