Skip to content

250 Basin RdTrenton, NJ 08619

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block1505
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage8.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,400
46%
Improvement Value:$233,200
54%
Total Assessment$432,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,245+6.7%
2024$14,289+1.2%
2023$14,116+1.9%
2022$13,856+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975