Skip to content

206 Youngs RdTrenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 1983

Property Information

Block1510
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
32%
Improvement Value:$172,300
68%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916+6.7%
2024$8,357+1.2%
2023$8,255+1.9%
2022$8,104+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954