Skip to content

1145 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Built 1954

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block1511
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
38%
Improvement Value:$134,900
62%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,608+6.7%
2024$7,131+1.2%
2023$7,045+1.9%
2022$6,915+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$428,000
Sq Ft1,276DeedBook 6529, Page 1104Recorded7/26/2023

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 6284, Page 1338Recorded5/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$281,000
DeedBook 5964, Page 21

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3606, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1954