Skip to content

3833 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2015

Property Information

Block1511
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
35%
Improvement Value:$157,900
65%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,514+6.7%
2024$7,980+1.2%
2023$7,883+1.9%
2022$7,738+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 3129, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1996