Skip to content

4 Colony CtTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$413,000
Last Sale Date
Sep 25, 2006

Property Information

Block1511
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
33%
Improvement Value:$187,600
67%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,938+6.7%
2024$9,314+1.2%
2023$9,202+1.9%
2022$9,032+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$413,000
DeedBook 5485, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$79,918
DeedBook 2196, Page 246