Skip to content

840 Nottingham WayTrenton, NJ 08638

Industrial

Last Sale Price
$18,522,000
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block1517
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage37.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,874,000
54%
Improvement Value:$5,097,600
46%
Total Assessment$10,971,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$237,236+6.7%
2024$222,358+53.8%
2023$144,551-38.4%
2022$234,476+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$18,522,000
DeedBook 6465, Page 997Recorded11/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$3,600,000
DeedBook 2992, Page 166