Skip to content

199 Whitehead RdTrenton, NJ 08619

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 10, 1998

Property Information

Block1517
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage22.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$723,900
5%
Improvement Value:$12,921,100
95%
Total Assessment$13,645,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$480,850+6.7%
2024$450,694+1.2%
2023$445,236-6.3%
2022$475,255+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 3485, Page 213