Skip to content

8 Quakerbridge Plaza - 1aTrenton, NJ 08619

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$939,000
Last Sale Date
Jan 6, 2000

Property Information

Block1519
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description29.08%COM-5431S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,200
23%
Improvement Value:$735,800
77%
Total Assessment$953,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,584+6.7%
2024$31,478+1.2%
2023$31,096+1.9%
2022$30,525+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$939,000
DeedBook 3764, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1985