Skip to content

74 Fairlawn AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 8, 2005

Property Information

Block1519
Lot86
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
32%
Improvement Value:$130,800
68%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,787+6.7%
2024$6,362+1.2%
2023$6,285+1.9%
2022$6,169+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 5234, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 2376, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1950