Skip to content

147 Wilson AveTrenton, NJ 08619

Built 1945

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 19, 2004

Property Information

Block1704
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,654
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
31%
Improvement Value:$158,700
69%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,059+6.7%
2024$7,554+1.2%
2023$7,462+1.9%
2022$7,325+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4766, Page 144

Property Sale

SaleMulti
$124,500
DeedBook 3176, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1945