Skip to content

3685 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1962
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block1521
Lot125
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class10
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,720
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,600
57%
Improvement Value:$192,200
43%
Total Assessment$446,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,745+6.7%
2024$14,758+1.2%
2023$14,579+1.9%
2022$14,311+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$695,000
Sq Ft2,720DeedBook 6602, Page 1085Recorded9/5/2025

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 6151, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1962