Skip to content

133 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block1521
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
28%
Improvement Value:$235,100
72%
Total Assessment$328,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,569+6.7%
2024$10,844+1.2%
2023$10,712+1.9%
2022$10,515+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,264DeedBook 6524, Page 1804Recorded6/5/2023

Property Sale

SaleMulti
$165,500
DeedBook 2361, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1985