Skip to content

93 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block1521
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,853
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
32%
Improvement Value:$199,700
68%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+6.9%
2024$9,484+1.3%
2023$9,366+1.9%
2022$9,189+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3003, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1981