Skip to content

17 Cavalier DrTrenton, NJ 08619

Built 1984

Last Sale Price
$441,300
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block1526
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
30%
Improvement Value:$234,300
70%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,805+6.7%
2024$11,065+3.2%
2023$10,719+4.4%
2022$10,272+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$441,300
Sq Ft2,264DeedBook 6427, Page 688Recorded1/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$106,900
DeedBook 2261, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1984