Skip to content

41 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1978

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 14, 2004

Property Information

Block1521
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
34%
Improvement Value:$194,800
66%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,449+6.7%
2024$9,793+1.2%
2023$9,675+1.9%
2022$9,497+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 4739, Page 248

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2719, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1978