Skip to content

3407 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jan 3, 1996

Property Information

Block1521
Lot75
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
36%
Improvement Value:$135,200
64%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,460+6.7%
2024$6,992+1.2%
2023$6,908+1.9%
2022$6,781+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 3025, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1950