Skip to content

3441 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 31, 1994

Property Information

Block1521
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,100
37%
Improvement Value:$119,600
63%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,720+6.7%
2024$6,299+1.2%
2023$6,223+1.9%
2022$6,108+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 2911, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1950