Skip to content

3467 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block1521
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
37%
Improvement Value:$116,700
63%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,273+6.7%
2024$5,879+1.2%
2023$5,808+1.9%
2022$5,701+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,176DeedBook 6522, Page 111Recorded5/4/2023

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 6105, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1950