Skip to content

84 Terrapin LaneTrenton, NJ 08619

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block1524
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,500
31%
Improvement Value:$227,700
69%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,316+6.9%
2024$10,590+1.3%
2023$10,459+1.9%
2022$10,262+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,264DeedBook 6603, Page 332Recorded9/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1985