Skip to content

28 Tar Heels RdTrenton, NJ 08619

Built 1977

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block1561
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
30%
Improvement Value:$234,700
70%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,520+6.7%
2024$10,798+1.2%
2023$10,667+1.9%
2022$10,471+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft2,264DeedBook 6554, Page 740Recorded4/18/2024

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft2,264DeedBook 6424, Page 80Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 6277, Page 762Recorded2/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1977