Skip to content

71 New Colony DrTrenton, NJ 08619

Built 1984

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block1527
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,198
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
23%
Improvement Value:$334,500
77%
Total Assessment$437,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,403+6.7%
2024$14,437+13.2%
2023$12,755-5.4%
2022$13,478+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft3,198DeedBook 6463, Page 46Recorded11/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$118,900
DeedBook 2273, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1984