Skip to content

10 Oxcart LaTrenton, NJ 08619

Built 1974

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
May 21, 2023

Property Information

Block1558
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,375
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
23%
Improvement Value:$334,700
77%
Total Assessment$435,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,340+6.7%
2024$14,378+1.2%
2023$14,204+1.9%
2022$13,943+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft3,375DeedBook 6528, Page 688Recorded7/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1974