Skip to content

257 Youngs RdTrenton, NJ 08619

Built 1984

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block1529
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
24%
Improvement Value:$315,800
76%
Total Assessment$413,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,582+6.7%
2024$13,668+8.5%
2023$12,602+1.9%
2022$12,370+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,544DeedBook 6423, Page 1939Recorded12/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 4682, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 3486, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1984