Skip to content

1071 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 19, 2007

Property Information

Block1529
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,082
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$217,300
71%
Total Assessment$307,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,829+6.7%
2024$10,150+1.2%
2023$10,027+1.9%
2022$9,843+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 5684, Page 197

Property Sale

SaleMulti
$90,500
DeedBook 2235, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1983