Skip to content

29 Terrapin LaTrenton, NJ 08619

Built 1976

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Mar 17, 2018

Property Information

Block1554
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,094
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
31%
Improvement Value:$219,300
69%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,213+6.7%
2024$10,510+1.2%
2023$10,383+1.9%
2022$10,192+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 6321, Page 665Recorded3/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 2285, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1976