Skip to content

47 Tar Heels RdTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$346,750
Last Sale Date
Jan 11, 2021

Property Information

Block1530
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,708
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
29%
Improvement Value:$248,800
71%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,316+6.7%
2024$11,544+1.2%
2023$11,404+1.9%
2022$11,194+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$346,750
Sq Ft2,708DeedBook 6428, Page 362Recorded1/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 2498, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1972