Skip to content

39 Tar Heels RdTrenton, NJ 08619

Built 1977

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Jun 24, 1998

Property Information

Block1530
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,209
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
32%
Improvement Value:$217,700
68%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,203+6.7%
2024$10,500+1.2%
2023$10,373+1.9%
2022$10,182+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 3482, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1977