Skip to content

17 Tar Heels RdTrenton, NJ 08619

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$438,900
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block1530
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,900
35%
Improvement Value:$190,900
65%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,283+6.7%
2024$9,638+1.2%
2023$9,521+1.9%
2022$9,346+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$438,900
Sq Ft1,778DeedBook 6464, Page 935Recorded11/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$438,900
DeedBook 6464, Page 935

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 6341, Page 1600Recorded9/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1971