Skip to content

86 Robin DrTrenton, NJ 08619

Built 1979

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 9, 2022

Property Information

Block1531
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
30%
Improvement Value:$240,200
70%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,031+6.7%
2024$11,276+8.1%
2023$10,429+1.9%
2022$10,237+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,148DeedBook 6496, Page 1522Recorded8/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$194,500
DeedBook 2607, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1979