Skip to content

505 Sweetbriar AveTrenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2009

Property Information

Block1540
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF-1040SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
35%
Improvement Value:$94,600
65%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,124+6.7%
2024$4,803+1.2%
2023$4,744-6.3%
2022$5,064+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973