Skip to content

486 Vetterlein AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block1542
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SS-952SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,300
32%
Improvement Value:$122,300
68%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,329+6.7%
2024$5,932+1.2%
2023$5,860-6.3%
2022$6,255+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 6263, Page 407

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 6263, Page 407Recorded9/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 6093, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1955