Skip to content

427 Lehigh AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block1542
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1S F1G-1008SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,415
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
29%
Improvement Value:$133,900
71%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+6.7%
2024$6,220+4.0%
2023$5,981-6.3%
2022$6,384+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,415DeedBook 6439, Page 72Recorded4/28/2021

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5096, Page 56

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 2467, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1952