Skip to content

433 Sandalwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block1543
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF-728SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,019
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
39%
Improvement Value:$78,100
61%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,250+7.1%
2024$3,968+1.3%
2023$3,917-6.7%
2022$4,198+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,019DeedBook 6594, Page 876Recorded6/18/2025

Property Built

Built

Year Built: 1954