Skip to content

452 Lehigh AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block1543
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1020SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
29%
Improvement Value:$121,500
71%
Total Assessment$171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,030+6.7%
2024$5,651+1.2%
2023$5,583-6.3%
2022$5,959+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$233,500
DeedBook 6020, Page 822

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 4872, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1955