Skip to content

28 Alexander AveTrenton, NJ 08619

Built 1940

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Dec 15, 2004

Property Information

Block1546
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage917
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
45%
Improvement Value:$83,000
55%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321+6.7%
2024$4,988+1.2%
2023$4,927+1.9%
2022$4,837+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$214,000
DeedBook 4943, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1940