Skip to content

166 Sloan AveTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block1546
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
36%
Improvement Value:$104,700
64%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,741+6.7%
2024$5,381+1.2%
2023$5,315+1.9%
2022$5,218+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3168, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1958