Skip to content

80 Saint Clair AveTrenton, NJ 08619

Built 1947

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Dec 11, 2012

Property Information

Block1548
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
42%
Improvement Value:$80,600
58%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,898+6.7%
2024$4,591+1.2%
2023$4,536+1.9%
2022$4,452+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 6161, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1947