Skip to content

62 Saint Clair AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Date
Aug 19, 2011

Property Information

Block1548
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
33%
Improvement Value:$140,500
67%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,348+6.7%
2024$6,887+1.2%
2023$6,803+1.9%
2022$6,678+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960