Skip to content

102 Stevenson AveTrenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$290,900
Last Sale Date
Jan 8, 2008

Property Information

Block1549
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
32%
Improvement Value:$143,000
68%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,436+6.7%
2024$6,969+1.2%
2023$6,885+1.9%
2022$6,758+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,900
DeedBook 5788, Page 133

Property Sale

SaleMulti
$290,900
DeedBook 5102, Page 138

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2912, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1954