Skip to content

40 Holt AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block1612
Lot157
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
34%
Improvement Value:$154,200
66%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,236+6.7%
2024$7,719+1.2%
2023$7,626+1.9%
2022$7,485+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,524DeedBook 6431, Page 196Recorded2/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$222,000
DeedBook 6161, Page 917

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 5594, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4252, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3075, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1950