Skip to content

16 Tally RdTrenton, NJ 08619

Built 1979

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 31, 1994

Property Information

Block1551
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
26%
Improvement Value:$253,900
74%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,161+6.7%
2024$11,399+1.2%
2023$11,261+1.9%
2022$11,054+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 2874, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1979