Skip to content

17 Deacon DrTrenton, NJ 08619

Built 1974

Last Sale Price
$186,500
Last Sale Date
Oct 30, 1992

Property Information

Block1555
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,712
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,700
26%
Improvement Value:$276,700
74%
Total Assessment$373,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,159+6.7%
2024$12,333+1.2%
2023$12,184+1.9%
2022$11,960+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$186,500
DeedBook 2631, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1974