Skip to content

3 Lions RdTrenton, NJ 08619

Built 1977

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 2, 2016

Property Information

Block1551
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,708
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,900
28%
Improvement Value:$259,700
72%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,708+6.7%
2024$11,911+1.2%
2023$11,766+1.9%
2022$11,550+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,708DeedBook 6268, Page 1632Recorded11/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$191,000
DeedBook 2935, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1977