Skip to content

7 Oxcart LaTrenton, NJ 08619

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block1557
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,200
36%
Improvement Value:$176,500
64%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,751+6.7%
2024$9,139+1.2%
2023$9,029+1.9%
2022$8,863+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,715DeedBook 6606, Page 1214Recorded10/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1975