Skip to content

29 Tar Heels RdTrenton, NJ 08619

Built 1977

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block1530
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
33%
Improvement Value:$185,000
67%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,786+8.0%
2024$9,063+1.2%
2023$8,954+1.9%
2022$8,789+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$468,000
Sq Ft1,715DeedBook 6502, Page 107Recorded10/3/2022

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 6369, Page 201Recorded6/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$60,750
DeedBook 2076, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1977