Skip to content

3 Miry CircleTrenton, NJ 08619

Built 1971

Last Sale Price
$326,625
Last Sale Date
Oct 27, 2006

Property Information

Block1560
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
30%
Improvement Value:$241,700
70%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,168+10.0%
2024$11,065+1.2%
2023$10,931+1.9%
2022$10,730+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$326,625
DeedBook 5505, Page 149

Property Sale

SaleMulti
$64,300
DeedBook 3657, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1971