Skip to content

12 Michele CtTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$83,500
Last Sale Date
May 27, 1983

Property Information

Block1562
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
31%
Improvement Value:$228,900
69%
Total Assessment$330,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,647+6.7%
2024$10,916+1.2%
2023$10,784+1.9%
2022$10,586+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,500
DeedBook 2217, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1972