Skip to content

2 Michele CtTrenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 6, 2001

Property Information

Block1562
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,285
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
32%
Improvement Value:$220,600
68%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,365+6.7%
2024$10,652+1.2%
2023$10,523+1.9%
2022$10,330+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 4000, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 2523, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1973